Hakkımızda

İBRAHİM PALAZ ET VE ET ÜRÜNLERİ LTD. ŞTİ. kasaplık sektöründe ilk olarak kurucusu olan “Hakkı Palaz” ismiyle 22 Kasım 1968 yılında ticaret hayatına başlamıştır. Daha sonra 01.01.1974 tarihinde Ahmet Palaz “Ahmet palaz” ünvanı ile Gönen de faaliyet göstermeye devam etmiştir. Kasaplık ve et ürünleriyle ilgili sektörünü atalarından devralan İbrahim Palaz ise 06.03.1998 tarihinden itibaren kendi adını ve soyadını ticari unvanı olarak kullanarak et ve et ürünleri sektöründe faaliyet göstermeye başlamıştır. 2011 yılında şirketleşerek İbrahim Palaz Et ve Et Ürünleri Hayvancılık Gıda San. Tic. Ltd. Şti. ticari ünvanı ile modern tesisinde, tecrübe ve teknoloji birleştirerek, kalite ve temizlikten ödün vermeden hizmet vermektedir.

Misyonumuz;
Hijyenden ve kaliteden ödün vermeden kasaplıktan başlayan bilgi ve tecrübemizle sürekli gelişerek öncelikle Güney Marmara bölgesinin ve ülkemizin lider et ve et ürünleri üreticisi konumuna ulaşmaktır.

Kalite Politikası;
Firmamız Kalite Yönetim Sistemini, ISO 9001:2008 standardının gereklerine uygun olarak hizmet vermektedir. Kurulan Kalite Yönetim Sisteminin amacı, bütün faaliyetleri planlı ve uyumlu bir şekilde yürütmek, kaliteden ödün vermeyerek her türlü müşteri memnuniyetsizliğinin önüne geçmek, katma değer katkısı olmayan faaliyetleri minimize edip maliyetleri düşürmek ve rekabet şansını artırmak için etkin bir yöntem anlayışını yerleştirmektir. Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi ISO 22000:2005 ile doğal besinin önemine dikkat ederek kaliteyi lezzet ve hijyenle birleştiren bir anlayışla, ürünlerimizi, uzman eleman kadrosu ve fabrikamızda sürekli veteriner kontrolü ile üretim yapıyoruz. Son teknolojinin kullanıldığı fabrikamızda ürettiğimiz ürünleri, Güney Marmara bölgesin Market ve Şarküteri zincirlerine, frigofrik araçlarımızla sürekli servis yapmaktayız. Tesislerimizde ürünleri İslami kurallara uygun olarak üretmekteyiz. Fabrikamızda Teknolojik gelişmeler paralelinde sürekli yatırım yapmaktayız.

Vizyonumuz;
Sağlık, kalite ve hijyen değerlerine maksimum önem vererek, besin olarak hayatımızın önemli bir bölümü olan kırmızı et ile sofralarınıza kalıcı lezzet katmak.